Zwardońska chwila wytchnienia

Zwardoń to miejscowość położona w południowej Polsce w powiecie żywieckim w województwie śląskim, wcześniej w województwie krakowskim oraz bielskim. Utrzymuje się głównie z turystyki, która rozwija się w tym regionie od XX wieku za sprawą piętnastu wyciągów narciarskich, znajdujących się na terenie miejscowości. Przez Zwardoń prowadzą liczne linie kolejowe intercity oraz koleje śląskie, największą popularnością cieszy się linia kolejowa Katowice-Zwardoń, która prowadzi przez takie miejscowości jak Pszczyna i Wisła; linia ta przewozi kilkuset pasażerów dziennie.

Zwardoń jest jedną z najbardziej popularnych i prestiżowych stacji narciarskich, znajduje się w nim szkółka narciarsko-snowboardowa, liczne, mniejsze, jak i większe stoki, a także piętnaście zadbanych wyciągów. Szkółka jest skierowana do wszystkich narciarzy początkujących, którzy nie mieli nigdy styczności z nartami, doszkalających się, jak i dla tych zaawansowanych, którym jazda nie sprawia już żadnych trudności. W sezonie 2012/2013 Zwardoń wzbogacił się o pierwszy wyciąg krzesełkowy w Stacji Narciarskiej Zwardoń Ski. Baza noclegowa (warto spojrzeć w sieć do Meteora) na pewno ułatwi zorganizowanie swojego urlopu w tej górskiej miejscowości.

Tutejszy charakterystyczny mikroklimat powoduje, że pokrywa śnieżna w okolicach przełęczy utrzymuje się czasem aż do kwietnia. Miejscowość jest znana jako miejsce zimowego wypoczynku, jednakże jest równie popularna w sezonie wakacyjnym, wtedy głównie uczęszcza się na piesze szlaki, niektóre bardzo długie, przejście najdłuższego ze szlaków, prowadzącego na Baranią Górę zajmuje ponad sześć godzin.

Będąc w Zwardoniu, warto zobaczyć piękny, klimatyczny kościółek Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, jest to kościół wyznania rzymskokatolickiego, należący do diecezji bielsko-żywieckiej dekanatu Milówka i jest to jedno z niewielu takich miejsc. Wartościowe zabytki znajdują się najbliżej w Żywcu oraz Wiśle, są to oddalone o nie więcej niż osiem kilometrów miasta, zaledwie kilka stacji kolejowych, a z pewnością warto się tam wybrać, ponadto w Żywcu znajdują się piękne i duże jeziora.

Zwardoń jest niewielką miejscowością, jednak nie brakuje mu niczego, znajdują się w nim obiekty noclegowe na wysokim poziomie, jak i schroniska oraz domy wczasowe. W okolicach Zwardonia znajdziemy też tanie kwatery, każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *