Plaża Karwi, Jastrzębia Góra i Rozewie

Niezwykle szeroka i rozległa plaża oddzielona od zabudowań wydmami i lasem, sąsiedztwo nieco większych ośrodków, przystępne cenowo noclegi – Karwia to słusznie jedno z ulubionych ostatnio miejsc turystów nad polskim morzem. Mimo tego, że tak chętnie odwiedzana, zapewnia wypoczywającym ciszę i spokój. Piaszczysta plaża rozciąga się natomiast na długości 3 kilometrów.

W samej Karwi znajdziemy kilka skromnych zabytków, w tym wybudowaną w 1892 roku dawną szkołę, przydrożne krzyże i kapliczki, czy budynek jednego z pierwszych pensjonatów z początków XX wieku. Miejscowość znajduje się kilka kilometrów od Jastrzębiej Góry, jednej z ulubionych miejscowości wypoczynkowych przedwojennych arystokratów i inteligencji. Charakter tej miejscowości oddają przepiękne zabytkowe wille z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przy spacerowej Promenadzie Światowida stoi „dom do góry nogami”, atrakcja turystyczna w sam raz na rodzinną wycieczkę, ale nie tylko. Podążając w stronę Rozewia możemy udać się na spacer Lisim Jarem, w niektórych miejscach głębokim na 50 metrów, porośniętym dokoła stuletnim lasem, który z jednej strony zwieńczony jest pomnikiem ku czci Zygmunta III Wazy, z drugiej ciągnie się do Bałtyku.

Karwię od Rozewia dzieli niecałe 10 km. Tam w wieży latarni i towarzyszących jej zabudowaniach mieści się Muzeum Latarnictwa. Zobaczyć w nim można stary reflektor, światła nawigacyjne, modele dawnych latarń – w tym słynnej z greckiej wyspy Faros, należącej do Siedmiu Cudów Świata. Odwiedzić można starą maszynownię z automatami parowymi. Tablice na latarni w Rozewiu upamiętniają dwie postaci: latarnika Leona Wzorka, który pozostał na posterunku, gdy Niemcy wkroczyli do Polski we wrześniu 1939, co przypłacił życiem, oraz Stefana Żeromskiego. Pisarz odwiedził latarnię, jednak powieść „Wiatr od morza” pisał w Warszawie, a nie tutaj, jak opowiadano.

Przylądek Rozewie długo był uważany za najdalej wysunięty na północ punkt na mapie Polski. Po dokładnych pomiarach geograficznych zaszczyt ten jednak przypadł miejscu na terenie Jastrzębiej Góry, gdzie ustawiono obelisk Gwiazdy Północy. W okolicy Karwi znajduje się jeszcze kilka mniej znanych miejscowości i atrakcji turystycznych oraz ciekawych przyrodniczo zakątków. Jest tu rozbudowana baza noclegowa, ciekawe restauracje i smażalnie ryb. Miejscowość jest dobrym miejscem na spokojny wypoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *