Archikatedra w Gnieźnie

Miasto świętego Wojciecha było pierwszą stolicą Polski. Historyczny kontekst sprzyjał budowie wielu wspaniałych miejsc. Chociaż zabytków do odwiedzin jest wiele, na pewno nie można przeoczyć niezwykle starej katedry nazywanej Matką Polskich Katedr. Zbudowana w okresie chrztu Polski (966 rok), nie wytrzymała klęsk jakimi są pożary i najazdy obcych państw, dlatego dzisiaj nie możemy podziwiać pierwotnej budowli. Obecny budynek w stylu gotyckim na Wzgórzu Lecha powstał około 1340 roku, a dla uhonorowania Gniezna arcybiskupom gnieźnieńskim postanowiono nadać tytuł prymasa. W latach 1641-1652 świątynię przebudowano na styl barokowy, a po pożarze z 1760 roku wnętrzu nadano styl klasycystyczny. Okres II wojny światowej częściowo zniszczył sklepienie, organy i stalle, które odremontowano dopiero na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Aby móc oddać cześć relikwiom Jana Pawła II oraz świętego Wojciecha umiejscowionych w relikwiarzach, bardzo często przyjeżdża tu liczna grupa turystów. Ze względu na duże zainteresowanie historycznym wymiarem miasta, jest tu znaczna liczba ofert noclegowych, kierowana do wszystkich zainteresowanych. Dlatego też Gniezno oprócz pamiątek z dawnych dziejów, zapewnia swoim gościom atrakcyjne noclegi na terenie całej osady. Papieża Polaka nie trzeba nikomu przedstawiać, natomiast święty Wojciech był biskupem zamordowanym przez grupę wyznawców pruskich, prowadzonych przez swojego kapłana o imieniu Sicco. Po przeszyciu serca włócznią, zmarł, a jego ciało zostało zbezczeszczone. Głowę nabito na pal i wysłano do Polski, a król Bolesław Chrobry postanowił wykupić od morderców resztę ciała. Już dwa lata po męczeńskiej śmierci biskup został obwołany świętym. Do grobu męczennika w katedrze gnieźnieńskiej zaczęli tłumnie przybywać wierni. Udał się tam również cesarz Otton III. Od tej pory święty Wojciech, mimo iż z pochodzenia był Czechem, jest uważany za pierwszego polskiego męczennika, a zarazem jednego z trzech katolickich patronów Polski (tytuł nadany przez papieża, odzwierciedlający szczególne wstawiennictwo świętego).

Relikwiarz świętego Wojciecha znajduje się w prezbiterium katedry. Wykonana srebrno-blaszana mała trumna została zrobiona w 1662 roku w gdańskim warsztacie. Na sarkofagu spoczywa miniaturowa postać świętego w stroju biskupim i z pastorałem, a pod nim sześć orłów. Dodatkowo utrzymują ją mężczyźni pochodzący z czterech stanów społecznych panujących w ówczesnej Polsce: chłop, mieszczanin, duchowny i rycerz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *